Typy myček a jejich funkce

Při výběru se nejprve rozhodněte, kde a jak bude myčka stát. Existují volně stojící, které můžete umístit kamkoliv, a vestavěné, jež umí hezky splynout se zbytkem kuchyně. Rozměry se pohybují mezi 45–60 cm na šířku a 80–90 cm na výšku. Na trhu se nabízí i menší varianty, tzv. stolní, které můžete volně postavit na kuchyňskou linku. Hodí se pro jednotlivce či páry, které nemají příliš nádobí.
S typem myčky se liší i kapacita, která se udává počtem sad, nikoli na litry nebo kilogramy. Jednou sadou se rozumí jeden kus od každého základního nádobí (hluboký, mělký a dezertní talíř, šálek nebo sklenice a příbor). Do sady se nepočítají hrnce, pánve ani jiné větší kusy nádobí. Ideální kapacita pro páry je 8–9 sad, čtyřčlenné rodině bude vyhovovat 12–15 sad.Špinavé nádobí.jpg
Důležitý je také variabilní a pohodlně sestavitelný systém vnitřního uspořádání. Koše na nádobí by měly být vyjímatelné a se sklápěcími trny. Jistě oceníte, pokud se dají polohy košů měnit podle výšky nádobí.
Standardní či automatický program je určen pro běžné každodenní mytí, který podle senzorů vyhodnotí míru zašpinění, potřebnou teplotu, intenzitu a čas mytí. Funkce „poloviční náplň“ umožňuje umýt menší množství nádobí za úměrného množství vody a času. Zařízení v tu chvíli pracuje jen v jedné části myčky. U některých modelů je možné si zvolit, aby se nádobí umývalo jen v horním nebo spodním koši. Některým uživatelům se může hodit program „party“, který pracuje při nižší teplotě a je vhodný pro veškeré křehké sklo. Skleničky v myčce.jpgNěkteré typy nabízejí možnost aktivního sušení neboli „turbo drying“, které je založené na prodění vzduchu pomocí ventilátoru v kombinaci s leštidlem nebo na základě statického sušení, které probíhá na principu sušení zbytkovým teplem po skončení programu. Mechanismus „aqua stop“ zaručuje, že se při nenadálé poruše cyklus zastaví a zabrání vytečení vody. Myčku tak můžete bez obav spustit a odejít z domu.
Účinnost sušení se udává písmeny A–D a určuje se podle zbývající vlhkosti na nádobí. Do třídy A patří nádobí, které je po vytažení z myčky zcela suché.